LIGRANIT

DE EN
Menu »
Menu »

Lom Ruprechtice

 

 Těžba žuly nad libereckou čtvrtí Ruprechtice je známa již více než jedno století. Dříve bylo dobývání suroviny realizováno ve více menších lomech. Dnes je těžba soustředěna pouze do kamenolomu Ruprechtice, který tvoří tři lomová pracoviště (Lednice, Wagner I, Wagner II) v těsné blízkosti vedle sebe. Před druhou světovou válkou byly jednotlivé provozy v rukách soukromých vlastníků, poté byly znárodněny. Jejich historie byla po dlouhá léta spjata s ČMPK, n.p. Hradec Králové. Dnes jsou provozovány libereckým LIGRANIT a.s..
Ložisko tzv. „liberecké žuly“ v lomu Ruprechtice náleží regionálně geologicky ke krkonošsko - jizerskému plutonu. Těženou surovinou je porfyrický biotitický granit – liberecký, velmi dobře známý pod obchodním označením „liberecká žula“. Ta patří mezi nejdekorativnější tuzemské ušlechtilé kameny. Její výjimečnost je dána vysokým obsahem draselného živce (ortoklasu), který hornině udává její narůžovělou barvu. Tím se liší od velké většiny českých „žul“ u nichž většinou převládá šedá barva. K atraktivitě určitě přispívá i její poměrně výrazná porfyrická struktura. Hornina je proto mezi projektanty a staviteli velmi oblíbena a je tak uplatněna v celé řadě významných budov a staveb u nás i v zahraničí.
Kamenolom Ruprechtice může svým zákazníků nabídnout veškerý sortiment hrubé kamenické výroby v odpovídající kvalitě a s potřebnou certifikací.
 
Provádíme zde úpravu suroviny klasickými kamenickými způsoby – lámáním, štípáním a pemrlováním.
 

Adresa:


Na Vyhlídce 1270, 460 14 Liberec 14
 

Expedice.: 702 049 159, e-mail: ruprechtice@ligranit.cz

Závodní lomu a VTP: Ing. Jakub Šrek, tel: 603 192 428

 

Pracovní doba:

pondělí - pátek: 7 - 15,30

Poslední nakládka bude provedena max. 30 min. před ukončením pracovní doby.

 

 


mapa lomu je tady, GPS: Loc: 50°47'24"N, 15°4'2.999"E

 

 

 

Mohlo by Vás také zajímat:

volat +420 603 192 430

Zpracovávám...